Заметка о Ротари парке в журнале Rotarian

Ноябрь 20th, 2013 | Posted by admin in 2013 год | Все новости

В августовском номере всемирного журнала Rotarian появилась заметка о Ротари парке в Новосибирске. Rotarian Magazine

Children with disabilities in Russia often lack the opportunities that other children have. In Novosibirsk, a city of 1.5 million in southwestern Siberia, Rotarians are building an accessible park complex in the city center. Plans include a skate park, a court for basketball and volleyball, a stage, a playground for toddlers, and a specially designed playground for children with disabilities, the first if its kind in the city.

Заметка

Упоминание во всемирном издании Ротари Интернэшнл, которое читают миллионы ротарианцев во всем мире, является ярким свидетельством  масштабности проекта Ротари парка и признания усилий Ротари клуба «Новосибирск-Инициатива» среди ротарианского сообщества.